Фотоушкодження та передчасне старіння: що відбувається на клітинному рівні і як відновити шкіру

Останній конгрес AMEC-2017 Монако презентував доповідь про нові дані про зміни в епідермісі і дермі, зазначених з 25-30 років, які є мультифакторним процесом і викликають передчасне старіння.  Домінуючим тригером служить інсоляція, також є і інші причини: порушення гормонального фону, стреси, супутні захворювання, зловживання енергетиками і недостатня фотопротекція.  Відкриті зони шкіри піддаються старінню більшою мірою за рахунок постійного фотопорушення шкірного покрову сонячними променями, а також генетично детермінованих гормональних змін.

Бубало

Детальніше про проблему і лікування розповість Тетяна Бубало – лікар-дерматовенеролог, косметолог, член Асоціації анти-ейдж медицини, провідний спеціаліст клініки Краси і здоров’я ESTEVA.

Передчасне старіння шкіри: основні чинники і наслідки

Варто відзначити, що первинна ознака фотопошкодження проявить себе ще до появи симптомів хроно-старіння шкіри, преваліруя на ділянках, які потрапили під дію прямих сонячних променів – шия, декольте, обличчя, передпліччя і кисті рук.  Гістологічно відзначаються зміни в дермальних структурах і епідермісі, такі як ксероз, “сонячний еластомер”, базальна дегенерація колагену, порушення однієї з важливих функцій шкіри – захисної.

Зміни відбуваються у всіх структурно-функціональних одиницях.  Посилюється проліферативна активність кератиноцитів, що беруть участь в ороговінні епідермісу і оновленні клітин.

Ксероз шкіри, аномальна сухість верхнього шару епідермісу, обумовлена ​​зміною гідроліпідного балансу шкіри.  Головним механізмом розвитку ксероза шкіри служить гіпофункція сальних залоз внаслідок порушення ліпідного балансу рогового шару епідермісу, церамидів і жирних кислот, які беруть участь в побудові біслойной мембрани рогового шару, в результаті порушується бар’єрна функція шкіри і підвищується трансдермальна втрата вологи.  Базальна мембрана потовщена, це маркер можливого пошкодження базальних кератиноцитів, що вступили в процеси росту і диференціювання клітин, які відповідають за стійкість шкіри до УФО.

Засмага призводить до руйнування клітин Лангерганса і, як наслідок порушення імунних процесів в шкірі.  Апоптоз кератиноцитів тягне за собою появу клітин, що не містять кератин, що в свою чергу призводить до ферментного руйнування колагену 1-го типу.  Гіперактивація отростчатих клітин меланоцитів стимулює пігментацію шкіри за рахунок синтезу меланіну і фотоокислення.  Відзначаються нерівномірні розподілу пігменту і кількості відростків меланоцитів.

У меланоцитах базального шару епідермісу і волосяних фолікулів синтезуються еумеланін (чорний пігмент) і феомеланін (світло-рудий пігмент), меланосоми з меланіном перерозподіляються від центру до периферії з базальної мембрани до поверхні рогового шару. У премеланосомах походить синтез меланіну з молекул амінокислоти тирозину під впливом ферменту тирозинази.

У свою чергу, порушення диференціювання кератиноцитів призводить в подальшому до запуску морфологічних змін в більш глибоких шарах шкіри.

Еластинових волокна піддаються руйнуванню (фрагментація, ущільнення, закручування, зменшення кількості), так званий «сонячний еластоз». Нормальні колагенові волокна при фотоальтераціі заміщуються волокнами з чітко пошкодженими ділянками, так званий як «феномен базофильной дегенерації колагену». Стійке розширення судин під час інсоляції сприяє появі судинних зірочок, а також ознак клітинної атипії, що в свою чергу підвищує ризик розвитку пухлин шкіри.

Як результат впливу УФ вільні радикали кисню часто утворюються як побічні продукти біологічного окислення в мітохондріях, які пошкоджуються першочергово. Виходить ланцюгова реакція: вільнорадикальне пошкодження енергетичних станцій клітин, яке в результаті призведе до порушення енергетики клітин і до гіперпродукції вільних радикалів. «Пошкоджений» колаген менш еластичний і погано пов’язує воду, ніж сприяє порушенню гідрорезервів шкіри, як наслідок є однією з причин дегідратації дерми. Порушується обмін глюкозаміногліканів і гіалуронової кислоти, які відповідають за міцність клітинних мембран, і є «губкою» гідрорезервів шкіри.

З віком товщина дерми зменшується за рахунок порушення балансу між процесами синтезу і деградації її компонентів. Знижується синтез позаклітинних матричних протеїнів колагену, еластину і глікозаміногліканів фибробластами. У роговому шарі епідермісу відзначається гіперкератоз.

Лікування: харчування, захист від УФ, салонна підготовка

харчування

Харчування має бути з достатком продуктів, що містять вітаміни А, Е, С, які є антиоксидантами: злакові, горіхи, оливки, авокадо, морква, яблука, смородина, печінка, жовтки. Риби жирних сортів, які містять Омега-3 і жирні кислоти (тунець, сьомга, оселедець). Мікроелементи: селен, цинк (кунжут, інжир, фініки, оливки, брокколі, кукурудза, томати). Рясний питний режим в першій половині дня (не менше 2 літрів води).

Використовуються кошти для захисту від УФ

одяг з натуральних тканин і капелюхи з широкими полями;
кошти з хімічним фактором захисту, які вловлюють ультрафіолет, і під час їх хімічного перетворення частина енергії випромінювання витрачається на хімічну реакцію і не пошкоджує клітини шкіри.

SPF 50 захист наноситься на все обличчя і тіло, за 30 хвилин до планованого перебування на сонці, так як ультрафіолетове випромінювання, потрапляючи на незахищену шкіру, може проявити ознаки фотостаріння – пігментації в ділянках, де вона захищена. Шкіра губ обов’язково вимагає захисту – використовуйте гігієнічну помаду. Чи не застосовуйте душ перед самим походом на пляж, так як змиваючи біліпідний шар на шкірі знижується і природна фотозащита.

салонна підготовка

Як ефективний метод для боротьби з фотостарінням показана процедура Редермалізація препаратами Institute Hyalual. Редермалізація шкіри – це унікальна формула поєднання двох найважливіших для роботи клітин природних компонентів: гіалуронової кислоти і сукцинату натрію (сіль бурштинової кислоти). Ін’єкції даної формули дозволяють перепрограмувати функції клітин дерми на їх активне відновлення після фотоповрежденія і стимулюють природні функції шкіри для захисту від її фотостаріння.

Редермалізанти уповільнюють дію вільних радикалів і покращують клітинну регенерацію, відновлюють фізіологічний гідрорезервів і енергетичні запаси клітин, посилюють синтез структурних білків шкіри (колагену, еластину), зміцнюють каркас шкіри.

Краще проводити її курсом з одного сеансу за 2-3 тижні до планованого тривалого перебування на сонці, наприклад, відпустку і 1-2 процедури після періодичністю один раз в 14-21 день. Використовуємо препарати з невисокою концентрацією високомолекулярної гіалуронової кислоти 0.55%, 0,9% або 1.1%.

  • Але так як ми знаходимося на сонці, регулярно такий курс необхідно проходити 2 рази на рік.
  • Щоденна уходовая косметика з вітаміном С і Е.
  • Салонна процедура з колагеном і гіалуронової кислотою відмінно живлять і зволожують, прискорюючи процес оновлення.
  • Якщо всі ці пункти виконані, то сонце буде дарувати тільки радість, так як під впливом УФ відбувається всмоктування вітаміну Д, нормальний рівень якого призводить до профілактики розвитку остеопорозу, зміцненню імунітету, зниження ризику розвитку серцево-судинних захворювань і профілактиці порушень емоційного стану.