Що таке розацеа

лечить розацеа

Розацеа – це загальноприйнята назва шкірного захворювання, яке має хронічний перебіг з періодичними загостреннями. Візуально виглядає як тривале почервоніння деяких областей обличчя – щік, вилиць, підборіддя або чола. Супроводжується появою судинної сітки.

У стадії загострення при розацеа з’являються маленькі червоні гнійнички, через які хворобу називають “рожевими вуграми”. Слід розуміти, що природа появи звичайних вугрів (акне) або псоріазу та характерної висипки при цьому захворюванні відрізняються.

розацеа акне

Періодичність загострень немає чітких часових проміжків. Гострий період може тривати від кількох тижнів за кілька місяців, потім симптоми зникають, а ще через якийсь час виникають знову.

розацеа что это

Клінічні прояви дають досить характерну картину. У деяких випадках захворювання проявляється на неспецифічних ділянках, що може спантеличити недосвідченого медика. Поява вугрової висипки на волосистій частині голови, за вухами, на повіках не така очевидна, як почервоніння з гнійничками на обличчі.

Діагноз розацеа повинен встановлювати лише кваліфікований лікар на підставі огляду, опитування та збору анамнезу. Цим займаються дерматологи найвищої кваліфікації в клініці естетичної медицини та косметології Esteva Clinic.

 

Причини та симптоми розацеа

Про причини виникнення розацеа немає єдиної думки. Більшість проведених досліджень свідчать про деяку генетичну схильність. Медики схильні вважати, що відіграє роль сукупність кількох факторів — спадковий та вплив довкілля.

Причины розацеа

Вважають доведеним, що появі рожевих вугрів сприяють:

📌 надмірно гостра їжа;
📌 гарячі напої з кофеїном – кава та чай;
📌 деякі хімічні речовини, що містяться в продуктах, зокрема, коричневий альдегід. Він є у шоколаді, помідорах, цитрусових, стравах з корицею;
📌 захворювання ШКТ, пов’язані з кишковими бактеріями Helicobacter pylori;
📌 попереднє захворювання на демодекоз, оскільки шкірний кліщ є переносником бактерії Bacillus oleronius;
📌 інші стани, за яких виділяється білок кателіцидин. У нормальному стані цей білок захищає шкіру від інфекцій, але за його надлишку можливий розвиток патології.

Якщо у когось із близьких предків діагностувалася розацеа, ймовірність появи захворювання у нащадків дещо вища.

Більш сприйнятливі до розацеа люди зі світлою шкірою, волоссям та блакитними очима, що побічно свідчить на користь теорії генетичної схильності, а також, можливо, про взаємозв’язок хвороби та чутливість до сонячних променів.

Хвороби не залежить від гендеру, але у чоловіків симптоматика важча. Частота виникнення більш виражена у жінок (які страждають від розацеа в 3 рази частіше за чоловіків). Тобто жінки страждають від цієї недуги трохи частіше, чоловіки переносять важче.

Захворювання поширене у світі. Наприклад, лише серед американців діагностовано 16 млн випадків, що становить приблизно 8% серед усіх випадків дерматозу. У скандинавських країнах ця цифра може сягати 10%.

Що стосується вікового діапазону, то найчастіше розацеа виникає у період від 30 до 50 років, але може проявитися у будь-якому віці. Дослідники відзначають певний вплив частих стресів, фізичних навантажень, агресивної косметики ризик виникнення хвороби.

Класифікація розацеа

Розацеа

Перебіг хвороби характеризується поступовим розвитком. Спочатку з’являється почервоніння — мовою медиків його називають еритемою. Трохи згодом під шкірою утворюється видима сіточка тоненьких судин, спочатку червона, потім вона може ставати синюшною. Ця стадія називається еритемато-телеангіектатичною.

Наступний етап папуло-пустульозний. На тлі почервоніння з’являються рожеві горбки (папули), які можуть нагноюватись і перейти в стадію пустули (гнійничків).

На фіматозній стадії вузлики та висипання зливаються в суцільне вогнище. Шкіра стає щільною, може відокремлюватись інфільтрат. Без лікарського втручання шкірні покриви можуть залишитися назавжди деформованими.

Очна розацеа характерна не тільки почервонінням та висипом. Вона викликає часті кон’юнктивіти, знижує гостроту зору, підвищує сприйнятливість до сонячного світла.

Як вилікувати розацеа

Якщо ви прочитали де-небудь в інтернеті, або ваші знайомі скажуть, що знають спосіб як швидко вилікувати розацеа – поставтеся до цього вкрай скептично. На сьогоднішній день не існує способу попередити виникнення цієї хвороби, а також легко і назавжди позбутися її. Лікування при розацеа призначає лише лікар-дерматолог після ретельної діагностики.

Кошти та процедури підбирають індивідуально. Комплексне лікування розацеа спрямоване на зниження зовнішніх проявів, профілактику висипів, видалення чи мінімізацію наслідків.

Для того, щоб зняти симптоми, застосовують:

✅ зовнішні мазі з вмістом антибіотиків, азелаїнової кислоти
✅ антибіотики системні,
✅ антигістамінні препарати;
✅ у складних випадках призначають ретиноїди;
✅ фізіотерапевтичні процедури.

Обов’язковим фоном для медикаментозного лікування має стати відмова від факторів, що провокують, і дотримання дієти. Важливе значення має правильний догляд.

Как убрать красноту при розацеа

Як доступний допоміжний засіб можна використовувати відвари і настої лікарських трав – череди, ромашки, календули. Вони мають протизапальний і заспокійливий ефект. Однак лікування при розацеа лише народними засобами неприпустимо, їх вплив недостатньо.

Лечение розацеа

На стадії утворення судинної сіточки (телеангіектазії) доцільним вважають лазерне лікування або радіохвильовий метод видалення судин. Ці методи мають щадний вплив, дозволяючи швидко і безболісно позбутися зовнішніх ознак хвороби.

Апаратну дію застосовують також на стадії фімозних змін. Цей етап, на щастя, настає у невеликої кількості хворих. Він характеризується розростанням сальних залоз та сполучної тканини.

Фімози можуть утворюватися на носі (ринофіма), підборідді (гнатофіма), над переніссям і на лобі (метафима), на мочках вух (отофіма), на повіках (блефарофімоз).

Ринофіма піддається хірургічному лікуванню лазером.

Переваги апаратного лікування

Лікування розацеа лазером полягає у безкровному видаленні фімозних розростань. Для цього застосовують ербієві або CO2 лазери. З їх допомогою здійснюють реконструкцію тканин, причому згодом післяопераційні рубці не утворюються.

Для видалення судинної сітки використовують електрокоагуляцію.

Про можливість застосування апаратних методів обов’язково порадьтеся з кваліфікованим лікарем. Це можна зробити, записавшись на прийом до дерматолога у нашій клініці.

Протипоказання при розацеа

Пацієнти часто запитують: щоб не викликати загострення розацеа, що робити? Детальні розпорядження вам розповість лікар. Загальні профілактичні заходи викладемо трохи нижче, а поки що нагадаємо, що абсолютно протипоказані солярії, хімічні та механічні пілінги.

Профілактика розацеа

Точної відповіді на питання “як вилікувати розацеа?”, на жаль, не знає ніхто. Це хронічне захворювання з різним ступенем інтенсивності та періодичністю проявів. Завдання лікаря та пацієнта полягає в тому, щоб підібрати комплекс заходів, що мінімізують ризик настання повторного епізоду. Загальні поради зводяться до наступного:

✅ уникати гострого та копченого;
✅ позбутися шкідливих звичок, зокрема куріння;
✅ не зловживати міцним чаєм та кавою;
✅ стежити за загальним станом здоров’я, ШКТ та ендокринною системою зокрема;
✅ вкрай уважно ставитися до вибору косметики та косметологічних процедур під час розацеа;
✅ не засмагати;
✅ уникати стресів.

Щиро бажаємо всім доброго здоров’я і завжди готові надати професійну медичну допомогу.

Звертайтесь до Esteva Clinic!

У нас працюють дерматологи з багаторічним досвідом

Консультації дерматолога, трихолога, косметолога

Наименование консультацииЦена, грн
Консультація (до 20 хвилин)450
Консультація (30 - 60 хвилин)600
Повторна консультація (до 14 днів після первинної консультації до 20 хвилин)250
Консультація спеціаліста в день проведення косметологічних процедур до (20 хвилин)Безкоштовно