Екзема та дерматит – у чому різниця

Экзема дерматит

Частота звернень до дерматолога з приводу екземи або дерматиту, за даними статистики, становить 15-20%, а в стаціонарі з цим діагнозом може перебувати 20-40% пацієнтів від загальної кількості тих, хто страждає від дерматологічних недуг. Це найпоширеніше шкірне захворювання, до якого схильні однаковою мірою чоловіки і жінки, переважно активного віку.

Настільки велика кількість хворих змушує знову і знову звертатися до цієї теми:

  • розбиратися, чи є різниця між екземою та дерматитом;
  • що є причиною виникнення шкірних уражень;
  • чи існують ефективні препарати або методи проти дерматиту та екземи;
  • як попередити виникнення дерматиту.

Фахівці клініки естетичної медицини та дерматології Esteva Clinic діляться своїми знаннями з цих питань і запрошують на індивідуальні консультації, щоб обрати відповідне для конкретного пацієнта лікування дерматиту та екземи, а також розробити профілактичні заходи для досягнення стійкої ремісії.

Чи є різниця між екземою та дерматитом

Екзема

Екзема – шкірне захворювання, що має вигляд червоного, сверблячого і мокнучого висипання в гострій фазі, яке призводить до сухості й потовщення шкірних покривів, їхнього лущення, іноді до потемніння. Безперервний свербіж і спричинене ним розчісування не тільки спотворюють зовнішній вигляд, а й заважають повноцінно спати і працювати, можуть провокувати неврологічні реакції, зокрема безсоння.

Питання, чим відрізняється дерматит від екземи, не має медичного сенсу, оскільки це різні назви одного захворювання.

У літературі ці терміни використовують як синоніми, і ми теж дотримуватимемося цієї традиції, хоча в медичному розумінні правильніше все ж говорити про екзему.

Захворювання має гостру та хронічну форму, не передається від людини до людини; хворий може перебувати тривалий час без будь-яких проявів хвороби. Досягнення стійкої ремісії – це головне завдання при лікуванні дерматиту та екземи.

Зовнішні прояви дерматиту

У гострій фазі екзема і дерматит проявляються у вигляді почервоніння (еритеми) без чітко окреслених меж, з одночасною появою мікропухирців, які лопаються під час розчісування, одразу утворюючи глибокі точкові ерозії. З ерозії виділяється рідина, потім утворюється кірка. Усі ці процеси відбуваються хвилеподібно, при цьому виглядає так, що вони виникають одночасно.

екзема симптоми

У гострій стадії присутній сильний свербіж, який складно зняти. Це характерна ознака захворювання.

Під час загасання гострого процесу на шкірі утворюється потовщення, можуть залишатися стриї та плями від тривалих ран. Іноді виникає ліхеніфікація – стійкий виразний малюнок шкіри на місці колишнього гострого процесу.

⚠️ У занедбаних випадках або в разі неправильного лікування на шкірі можуть утворюватися глибокі рани і рубці

Хоч би якими були причини виникнення дерматиту, призначати процедури і медикаменти повинен кваліфікований фахівець.

Різновиди дерматологічного захворювання

Екзема і дерматит різняться як за ступенем гостроти перебігу процесу, що було описано в попередньому розділі, так і за причинами виникнення, які розглянемо нижче.

Екзема і дерматит певною мірою залежать від спадковості. Стверджують, що в минулому у 40% хворих було алергічне захворювання того чи іншого виду в одного з батьків. Якщо ж астма, алергічний риніт та інші недуги алергічної природи були в обох батьків, то ризик виникнення в їхніх дітей підвищується до 60 %.

Одночасно, провокувати хворобу можуть захворювання внутрішніх органів, зокрема, шлунково-кишкового тракту та ендокринної системи, а також зовнішні подразники: хімічні опіки, механічні пошкодження, бактеріальні забруднення.

Зазначимо, що всі види дерматиту тією чи іншою мірою можуть повторюватися через різні проміжки часу. Єдиний спосіб уникнути повторного розвитку, або хоча б зробити його якомога рідше, це правильно підібрана дієта, підтримання здорового способу життя, ретельне дотримання рекомендацій медиків. Про профілактичні заходи йтиметься попереду.

Виды дерматиту

Як уже згадувалося, не існує відмінності екземи від дерматиту, тому нижче розглянемо види захворювання залежно від причин і супутніх чинників.

Нагадуємо, що вся інформація має ознайомчий характер і не може бути підставою для самолікування.

За загальноприйнятою, на сьогоднішній день, думкою, екзема належить до мультифакторних захворювань алергічної природи.

За клінічними проявами та причинами розрізняють такі види екземи:

✅ істинна, або ідіопатична;
✅ мікробна (інфекційна, мікотична, нумулярна, варикозна);
✅ себорейна;
✅ професійна;
✅ дитяча.

Зустрічаються альтернативні назви: атопічна екзема, шкірна алергія, простий лишай, венозна, алергічна або дисгідротична екзема. По суті, це назви різновидів одного й того ж захворювання.

❗️ Професійну консультацію дерматолога ви можете отримати на базі нашої клініки, відвідавши лікаря у зручний час. Це єдиний правильний спосіб встановити правильний діагноз і адекватне лікування ❗️

Виды экземы

types of eczema

📌При простій екземі ураження шкіри найчастіше симетричне, переважно з’являється на обличчі та руках, не має чітко окреслених меж. У цьому полягає відмінність екземи від дерматиту, спричиненого алергічною реакцією на якийсь контактний подразник, де шкіра почервоніє в місці впливу алергену. Якщо ви не знаєте, що викликало таку реакцію, слід провести серію алергологічних тестів.

📌 Мікробна форма провокується бактеріальним або грибковим інфікуванням пошкодженої шкіри. Це буває внаслідок перенесених травм, коли в незагоєну рану потрапляє інфекція.

📌 Варикозна форма може виникнути як наслідок розвитку варикозного розширення вен; на місці виникнення виразок, нориць або ран.

Простий лишай теж може бути однією з причин екземи.

📌 Дуже неприємний помфолікс – дисгідротична екзема: крихітні сверблячі пухирі (або бульбашки), що утворюються під шкірою на долонях і стопах. Оскільки шкіра тут товстіша, почервоніння може й не бути, а пухирці можуть виглядати як просяне зерно.

📌 Себорейний різновид вражає волосяну частину голови, може бути на вушних раковинах і за вухами, іноді в ділянці грудей.

Коли варто звернутися до лікаря

Захворювання може проявитися в будь-якому віці.

Якщо ви помітили симптоми:

✔️ висипання на шкірі, що супроводжується сильним свербінням;
✔️ почервоніння;
✔️ бульбашки, що лопаються, і рани, що мокнуть;

⚠️Не зволікайте з візитом до лікаря. Щоб правильно встановити діагноз, потрібне професійне обстеження.

Вище було описано, наскільки різноманітними можуть бути форми хвороби. Водночас слід розрізняти екзему та нейродерміт, а також диференціювати її від інших дерматологічних захворювань. Зробити неспеціалісту це складно, тому слід записатися на прийом до дерматолога.

Спроби з’ясувати через інтернет, чим лікувати атопічний дерматит, можуть плачевно закінчитися. Безконтрольне застосування препаратів може призвести до виникнення трофічних ран, що не загоюються, величезних рубців, товстої темної кірки. Лікувати такі наслідки надзвичайно складно, а іноді неможливо.

Learn the Harmful Effects of Internet Addiction

Призначений лікарем курс лікування обов’язково включатиме дієтичне харчування, можливе лікування світлом (фототерапія), зовнішні креми та препарати для прийому всередину.

Можуть бути використані ін’єкції та внутрішньовенні інфузії, лікарські засоби на гормональній основі. Способи і методи підбираються залежно від тяжкості стану та етіології хвороби.

Часто до нас звертаються із запитанням: екзема передається чи ні під час рукостискання, роботи в загальному приміщенні або під час інтимних контактів? Відповідаємо: це захворювання має алергічну природу, воно не є інфекційним і не передається від людини до людини. Мокнуча, червона шкіра має неприємний вигляд і приносить страждання хворій людині, але не є небезпечною для сторонніх.

Профілактика дерматиту або екземи

На жаль, не можна вилікувати назавжди екзему, але можна домогтися значного поліпшення і стійкої ремісії, коли людина роками не згадує про свою недугу. Для цього є кілька обов’язкових правил:

✅ під час активного лікування суворо дотримуйтеся призначень лікаря;
не займайтеся самолікуванням;
✅ виключіть зі свого раціону продукти, які можуть викликати алергію (цитрусові, горіхи, рибу і рибні продукти, каву, шоколад, копчені вироби, оцет, гірчицю, майонез та інші спеції, хрін, редьку, томати, баклажани, гриби, яйця, молоко, полуницю, диню, ананас, мед);
✅ категорично протипоказані алкогольні напої та сигарети;
носіть бавовняний одяг, шерсть і деякі види синтетики краще не використовувати;
✅ не залишайтеся під прямими променями сонця;
✅ уникайте запорошених і жарких приміщень;
✅ намагайтеся не контактувати з агресивною побутовою хімією, для прання

✅ використовуйте нейтральні гіпоалергенні засоби;
✅ уникайте стресів.

✅ Подряпини на шкірі можуть стати відкритими воротами для інфекцій, намагайтеся не травмуватися.

Занадто гаряча вода, мило або його аналоги слугують подразниками, уникайте їх.

Профілактика екземи включає в себе ретельний підбір косметичних засобів, які можуть містити лікарські компоненти.

У разі виявлення чинників, що провокують сплеск захворювання, слід виключити їхній вплив. Наприклад, якщо екзема з’являється внаслідок роботи з хімічними препаратами (а це може статися не тільки на промисловому підприємстві, а й навіть під час звичайного процесу фарбування волосся), слід негайно усунути дію подразнювальної речовини, і надалі не застосовувати її, або ж працювати з дотриманням заходів безпеки – в рукавичках та інших засобах індивідуального захисту. Якщо цього недостатньо, подумайте про зміну виду діяльності.

У стадії ремісії буває корисним пройти санаторно-курортне лікування для загального оздоровлення, підтримки імунітету та реабілітації.

Висновки

⚠️ Самолікування небезпечне!

Комплексне обстеження дає змогу точно встановити етіологію захворювання і призначити відповідне лікування.

Наші дерматологи, які мають великий досвід роботи, підберуть індивідуальний курс терапії, за необхідності направлять до фахівців суміжних спеціальностей – алерголога, гастроентеролога, невропатолога, ендокринолога, судинного хірурга.

Про результати роботи лікарів нашої клініки вам більше розкажуть фото до і після, зроблені нашими пацієнтами (дивіться нас в Instagram :-)).

Спосіб життя, дієта та одяг відіграють велику роль у підтримці нормальної життєдіяльності. Боротьба з екземою – це завжди спільна робота лікаря і пацієнта, де результат залежить від наполегливості останнього чи не більше, ніж від лікарських засобів.

Приходьте на консультацію, і будьте здорові!

Консультації дерматолога

Найменування консультаціїЦіна, грн
Консультація спеціаліста590
Повторна консультація (до 14 днів після первинної консультації до 20 хвилин)390
Консультація спеціаліста в день проведення косметологічних процедур до (20 хвилин)Безкоштовно