Небезпека родимок: коли варто звертатися до дерматолога

Невус (дослівно з латині означає “родова пляма”) – новоутворення, знайоме абсолютно будь-якій людині. Родимки є на тілі кожної людини та в більшості випадків не несуть жодної небезпеки для здоров’я.

Видалення родимок в Esteva Clinic

Однак бувають і такі ситуації, коли доброякісне утворення на шкірі набуває небезпечного характеру. Тому знати, що з себе представляють родимки, як виявити небезпечну родимку та як правильно з ними поводитися дуже важливо. Саме таку корисну інформацію ми й зібрали у цій статті.

Чому і де з’являються родимки

Пігментні родимки або меланоцитарний невус – дуже поширена доброякісне утворення на шкірі, яке виникає внаслідок локального розростання пігментних клітин (меланоцитів). Саме за рахунок пігменту родимки й мають колір, що варіюється від світло-коричневого до практично чорного.

Зустріти родимки можна на будь-якій частині тіла – на тулубі, кінцівках, волосяній частині голови, обличчі, ступнях та долонях. Власники світлої шкіри стикаються з більшою кількістю родимок на тілі, ніж від природи смагляві люди.

Родимки можуть бути присутніми на тілі від народження (вроджені невуси) чи з’являтися протягом життя (набуті невуси). За статистикою, лише 1% людей народжується з одним або декількома меланоцитарними невусами.

Видалення родимок в Esteva Clinic

Поява родимок – це процес, який відбувається протягом усього життя. Відомо також, що родимки, які з’явилися у віці 2-10 років, є найпомітнішими та стійкішими. Родимки, які виникають у дорослому віці – це найчастіше результат перебування на сонці. Такі родимки можуть з часом зникати або видозмінюватися.

Хоча точної інформації про те, що провокує родимки немає, вчені все ж таки виділяють фактори, що сприяють їх появі. До таких факторів відносять:

◼   генетичні схильності – люди, на шкірі яких є безліч родимок зазвичай мають родичів зі схожою шкірою;
◼   вплив сонця – агресивне сонячне проміння провокує безліч проблем зі шкірою, серед яких поява нових родимок та мутації вже існуючих;
◼   стан імунної системи – невусів може стати помітно більшим при проходженні імуносупресивної терапії або застосуванні препаратів-інгібіторів BRAF.

Види родимок

Існує безліч видів родимок, які зовні відрізняються за трьома ознаками:

◼   форма – розрізняють плоскі, висячі та опуклі родимки;
◼   розмір – можуть бути дрібні (0,5-1,5 см), середні (1,5-10 см), великі (10 см і більше) та гігантські (ціла область тіла);
◼   колір – родимки можуть бути як кольору шкіри, так і мати сіруватий, коричневий та чорний відтінок. Також існують червоні та рожеві родимки – ангіоми.

Видалення родимок в Esteva Clinic

При проведенні детальної діагностики лікар може визначити більш точну назву невуса:

◼   Внутрішньодермальний – родима пляма з великою кількістю пігменту та чіткими контурами.
◼   Галоневус – утворення з великою кількістю пігменту та знебарвленим краєм.
◼   Гігантський (пігментний) – має вроджений характер, середній або великий розмір (часто не менше 5-7 см).
◼   Інволюційний (фіброзна папула носа) – слабопігментоване утворення, що з’являється біля крил носа в результаті фіброзного переродження родимки.
◼   Прикордонний (юнкціональний) – найчастіше вроджене явище з нерівномірним коричневим забарвленням, що має схильність до переродження.
◼   Складний (змішаний) – пігментована папула невеликого розміру (часто до 1 см).
◼   Синій – вузлик, який має характерний синій підтон, частіше з’являється як одиничне утворення у підлітковому віці.
◼   Епітеліоїдний (веретеноклітинний) – невеликий світлий вузол, найчастіше з’являється на обличчі.

Більш точно визначити тип невуса і скласти подальший план дій може лише дипломований лікар дерматолог або онколог після проведення ретельного обстеження.

Методи діагностики та лікування родимок

Для того, щоб доброякісні родимки не переростали в небезпечні, необхідно уважно стежити за станом шкіри та всіх утворень, що на ній є.

Як вчасно розпізнати небезпечні родимки

Контроль за родимками та іншими утвореннями проводиться за допомогою дерматоскопії. Це процедура, яка полягає в уважному дослідженні шкіри за допомогою спеціального апарату – дерматоскопа. При звичному огляді без дерматоскопа визначити ознаки небезпечних родимок часто просто неможливо. Пристрій дозволяє лікарю розглянути всі утворення у великому наближенні та визначити, чи відбуваються на шкірі небезпечні для здоров’я процеси.

Видалення родимок в Esteva Clinic

Таке обстеження є абсолютно безболісним. Проводить процедуру лікар дерматолог чи онколог.

Подібні профілактичні огляди у дерматолога необхідно здійснювати щороку. Для людей, з першим фототипом шкіри (світла шкіра з великою кількістю родимок, світле/руде волосся, світло-сірі або блакитні очі) необхідно навідуватися до лікаря кожні 6 місяців. Також записатися на позаплановий огляд варто всім, хто спостерігає на своїй шкірі зміну характеру та розміру невусів. Сонячні або будь-які інші опіки – це теж серйозний привід відвідати дерматолога і перевірити чи небезпечні родимки, які вже є на тілі.

За допомогою регулярного огляду родимок через дерматоскоп лікар зможе відстежувати навіть незначні зміни та при необхідності призначить відповідне лікування на ранній стадії.

Докладніше про те, коли необхідно звертатися за консультацією до дерматолога, ми розповіли в нашому відео.

Відмінності родимки та меланоми

Люди турбуються про те, безпечні родимки у них на тілі чи ні, адже багато хто чув про меланому – злоякісне розростання меланоцитів, яке є найпоширенішою причиною смерті від раку шкіри. Спочатку меланома може виглядати як звичайний меланоцитарний невус, але згодом вона стає безладною структурою з тенденцією до збільшення.

Небезпека родимок може збільшуватися не тільки через меланому, а й через агресивний сонячний вплив, у період вагітності або за інших обставин.

Мапа меланоми

Така лякаюча перспектива часто мотивує людей займатися діагностикою та видаленням небезпечних родимок. Особливо уважно до утворень варто ставитись тим, хто має велику кількість невусів на шкірі (понад 100 штук).

Є кілька способів, які допоможуть відрізнити родимку від меланоми в домашніх умовах:

◼   форма, розмір, структура або колір невуса стали змінюватися;
◼   утворення має характеристики АКОРД – асиметрія, край, окрас, розмір, динаміка (англійською ABCDE – asymmetry, border, color, diameter and evolving);
◼   невус свербить, кровоточить або покривається кірочкою;
◼   за зовнішніми ознаками утворення відрізняється від усіх інших на тілі;
◼   нова родимка розпочала свій розвиток у дорослому віці, коли людині вже є 40 і більше років.

Родимка і меланома: відмінності

Всі ці зміни невуса є ознаками того, що родимка є небезпечною для здоров’я. Спостерігаючи подібні зміни слід негайно звернутися до лікаря, який зможе більш точно визначити чи є ознаки атипових родимок і складе подальший план лікування.

Чи можна видаляти родимки

Часто люди звертаються до дерматолога саме для видалення новоутворень на шкірі, які приносять естетичний дискомфорт. Визначити, чи небезпечно видаляти родимку може лікар після проведення дерматоскопії.

Видалення родимок в Esteva Clinic

Родимку необхідно видаляти якщо вона:

◼   має ознаки переродження;
◼   розташована в місці, яке регулярно піддається травматизації одягом або чимось іншим;
◼   різко змінюється у розмірах за короткий період часу.

Як проходить лікування родимок

Клініка естетичної медицини та косметології Esteva Clinic пропонує своїм клієнтам кілька способів видалення небажаних чи небезпечних родимок. Усі вони мають свої особливості та підбираються під кожну конкретну ситуацію після проведення індивідуальної консультації.

◼   Радіохвильовий метод. Видалення новоутворень на шкірі відбувається за допомогою радіохвиль високої частоти. Попередньо місце з невусом обробляється антисептиком, після чого проводиться місцеве знеболювання. Тому видалення родимки є практично безболісним, а пошкодження прилеглої до невусу шкіри мінімальні.
◼   Лазерне видалення. Сучасний та безпечний спосіб, що допомагає позбутися доброякісних утворень. Видалення відбувається за допомогою лазерного променя, який випалює невус з мінімальною травматизацією шкіри навколо нього.
◼   Кріодеструкція. Процедура, під час якої відбувається глибока заморозка тканин. У результаті настає процес кріонекрозу – відмирання. Ранки загоюються під сухими кірочками, які відлущуються через 2-3 тижні. Мінусом процедури є те, що лікарю важко контролювати глибину холодового впливу, а тому в результаті можуть виникати незначні опіки чи рубцювання шкіри.

Дізнатися про те, як відбувається видалення новоутворень в Esteva Clinic ви можете також у нашому короткому відео.

Крім видалення вже існуючих утворень, лікар допоможе підібрати щоденний догляд, що ідеально підійде вашому типу шкіри. Такий підхід допоможе зупинити появу нових родимок у майбутньому, адже часто невуси з’являються саме через відсутність належного захисту від сонця (кремів із SPF, закритого одягу) або неправильного догляду за обличчям та тілом.

Видалення родимок та невусів

Назва процедуриЦіна, грн
Консультація з дерматоскопією в день видалення новоутворень300
Консультація з дерматоскопією без процедури видалення новоутворень590
Контроль після видалення з 30 по 45 день

Безкоштовно

Видалення родимки / невуса 1шт (до 0,5 см)

450
650

Видалення родимки / невуса 1шт (0,5 - 1 см)

550
750

Видалення родимки / невуса 1шт (1 - 2 см)

650
950

Пакет №1 від 10 до 20 новоутворень

2390
2900

Гістологічне дослідження 1шт (обов’язкове для: травмованих новоутворень, родимок, невусів, поліпів)890
Знеболювання (1 - 10 шт)300
Знеболювання Пакет №1 (11 - 20 шт)490